Переїдання і набір ваги під час війни

 

Майже всі зараз скаржаться на збільшення ваги.

Клієнти без РХП просто помічають що тіло змінилось. Що важко відмовитись від солодкого, чи що його кількість майже нереально контролювати.
Клієнти з РХП лякаються набору ваги, багато в кого загострюється компенсаторна поведінка.

Кількість запитів про «Як мені перестати (їсти стільки цукерок/переїдати ввечері/брати третій десерт після обіду) виросла десь втричі.

Що вам сказати.

Як психолог, мушу почати не з того, як щось прибрати/перестати робити, а як зрозуміти цю поведінку. Будь яка наша поведінка має функцію, подобається вона нам чи ні. Навіть коли ми виходимо з себе і кричимо на дитину. Чи включаємо «трудоголіка». Чи їмо багато.

По ідеї, поведінковим тренінгом і силою волі можна змінити будь-які свої реакції, але оскільки вони виконували якусь функцію, її почне виконувати щось інше. Тому — не рекомендую.

Про функцію переїдання зараз ( і тут зроблю важливу ремарку — у переїдання є критерії. Якщо у вас обмежувальний розлад ХП, вам буде здаватись що ви переїли половиною сирника після скромної порції супу. Цей пост НЕ про таке переїдання).

1. Давайте подивимось на реальність. Навіть якщо зараз у вас все гаразд, війна на 9 місяці, а це означає хронічний стрес в порушення обміну кортизолу. Їжа — один з інструментів самозаспокоєння і стишення стресових реакцій, як би нас це не бісило у довготривалій перспективі. Їжа у поєднанні з живим теплим спілкуванням в компанії друзів — шах і мат кортизолу.

2. Джерелом стресу, напруги і тривоги можуть бути не тільки зовнішні обставини, але і внутрішні процеси (відбувається активація ранніх дезадаптивних схем, як ми це називаємо в схематерапії). Людина може відчувати себе безпорадною, покинутою, вразливою, дезадаптованою. Війна просто натисла на гачок. Для багатьох людей їжа була і залишається інструментом саморегуляції, який працює найкраще.

Що ж робити, спитаєте ви?
По-перше, давайте додамо трохи співчуття до себе, що в першій, що в другій ситуації. Ніхто з нас це не обирав.

По-друге, будемо шукати способи регулювати свій стан. Окситоцин, який може відрегулювати рівень кортизолу — в обіймах, теплій ковдрі, проведеному з близькими часі, сексі, співчутті.

По-третє, психотерапія. Запуск дезадаптивних схем і пов’язаних з ними копінг-стратегії (такі як переїдання) це автоматичний механізм, і психотерапія — найкращий інструмент для його зміни.

Ольга Сушко