Емоційний коучинг під час прийому їжі: інструмент для зниження опору

Час вечеряти. Йдеться не про будь-яку вечерю, а про те, що входить у план харчування вашої дитини і сьогодні включає макарони — жахливу їжу, яка дуже лякає. Ваша дитина занадто довго сидить і дивиться на свою тарілку, а потім починає перекладати туди-сюди локшину, супроводжуючи це коментарями про те, що вона вже наїлася. Ви спокійно нагадуєте їй, що вона має доїсти. Ви запевняєте, що вірите в неї, що ви точно знаєте про її здатність долати труднощі, і що це заради її здоров’я. Ваша дитина непохитна. У міру того, як напруга зростає, і ваша дитина занурюється в бездіяльність, ви відчуваєте, що у вас не вистачає енергії для чергової битви. Ви нагадуєте їй про наслідки: «Ти не побачиш своїх друзів сьогодні ввечері і взагалі цього тижня, якщо не почнеш їсти. Я не жартую.

Звучить знайомо?

Протягом багатьох років ми, фахівці, теж мучилися, винаходячи різні стратегії підтримки під час прийому їжі — від нескінченних розмов за вечерею до більш примусових технік на благо здоров’я та зцілення. Насправді, сімейна терапія, орієнтована на емоціях (EFFT), і, зокрема, модуль «Емоційний коучинг», було розроблено понад десять років тому як відповідь на цю дилему. Виявляється, що коли йдеться про підтримку харчування, практичні пропозиції, включаючи встановлення кордонів, не менш важливі, ніж валідація та емоційна підтримка — але саме порядок дій здається найбільш критичним (докладніше про це пізніше). Зараз терапевти, медсестри та клініцисти по всьому світу використовують ці стратегії у своїх програмах лікування розладів харчування на різного рівня та навчають батьків та осіб, які піклуються про дітей.

Емоційний коучинг з підтримки харчування та переривання симптомів

Першим кроком в емоційному коучінгу підтримки прийому їжі та перериванні симптомів є валідація, і це означає, що потрібно озвучити дві або три причини, через які ваша дитина відчуває такий опір (в основі якого лежить страх):

«Я розумію, що ти не хочеш їсти макарони (1) тому, що ти уникав вуглеводів вже дуже давно, і (2) тому, що, ймовірно, відчуваєш, що їх занадто багато, і (3) тому, що ти, ймовірно, турбуєшся про те що після їжі тебе наздоженуть РХП-думки ».

Чи помітили ви якийсь власний опір за такого підходу до ситуації? Якщо так, то це тому, що це справді йде врозріз із культурною спадщиною. Нас навчали протягом багатьох поколінь реагувати на опір запевненнями, примусом, благаннями, навіть погрозами та настанням «природних наслідків». На жаль, останні досягнення нейронауки говорять про те, що ці старі методи не так вже й добре працюють — особливо, коли ми починаємо з них.

Завдяки досягненням у дослідженнях мозку ми знаємо, що коли зовнішнє оточення (батьки або інші дбайливі дорослі) щиро відображає внутрішні думки та почуття дитини (як ті, що зазначені вище), відбувається активація ланцюжка в головному мозку, що зменшує інтенсивність його емоційних переживань, включаючи опір — навіть якщо ви не погоджуєтесь з переживаннями дитини, і навіть якщо підсумок залишиться колишнім – це допоможе закінчити трапезу. Іншими словами, вербальні (затвердження «тому що») та невербальні (щире відношення) сигнали, що приходять з підтвердженням переживань вашої дитини, активізують виділення хімічних речовин, які заспокоюють мозок (у тому числі окситоцин), які потрапляючи у лімбічну систему, інакше відому як емоційний центр мозку, підливають воду у вогонь. Як тільки дитина заспокоїться, вона стане більш гнучкою і відкритішою для того, що ви скажете далі. Наголос на слові «більш».

Це призводить до наступного кроку у двоетапній моделі – емоційній та практичній підтримці. Виходячи з вищезазначеного прикладу, правда, в тому, що необхідно завершити прийом їжі. І тепер, коли мозок став більш гнучким і більш відкритим, ви можете запропонувати вашій дитині деяку емоційну підтримку (наприклад, підбадьорення) та практичну (наприклад, конкретна пропозиція допомогти близькій людині легше завершити трапезу), продовжуючи підштовхувати її у напрямку фінішної межі, наприклад так:

Крок 1 — Перевірка (для підвищення гнучкості/відкритості):

Я розумію, що ти не хочеш їсти макарони (1) тому, що ти уникав вуглеводів вже дуже довгий час, і (2) тому, що, ймовірно, тобі здається, що тут занадто багато їжі, і (3) тому, що ти , турбуєшся про те, що після їжі тебе наздоженуть РХП-думки

Крок 2 — Підтримка (для підтримки руху у бажаному напрямку):

«Я співчуваю тобі, милий. Дійсно співчуваю. І я вірю в тебе. Це не триватиме вічно, і я не залишу тебе одного з цим, ні зараз, ні потім. Я знаю, що ми можемо пройти через це разом [емоційна підтримка ]. Чому б нам не послухати твій улюблений плейлист, а я поки що щось приготую? І потім я увімкну нам фільм, щоб дати тобі відпочити від цих думок [практична підтримка]».

Коли батьки та особи, які доглядають дитину, починають із валідуючих тверджень «тому що», за якими йдуть пропозиції про емоційну підтримку, їхні зусилля, спрямовані на підтримку дитини, будуть зустрінуті з меншим опором, незалежно від віку. При цьому, якщо вам не терпиться спробувати цей підхід, але ви не можете знайти слова в даний момент, ми запевняємо вас, що це абсолютно нормально. Відповідальність за харчування дитини та стабілізацію симптомів – навіть частково – може іноді бути емоційно болючою. Коли ставки високі – як це часто буває у таких ситуаціях – емоції теж можуть бути болючими та сильними. Це нормально в процесі завмерти, почати відступати, коли ситуація загострюється, або навіть вплутатися в сварку. З цієї причини ми рекомендуємо вам:

  1. Заздалегідь розробити кілька сценаріїв, які можуть спрацювати у найнапруженіших ситуаціях,
  2. Відпрацювати їх зі своїм партнером, другом або терапевтом та
  3. Випробувати їх на своїй дитині та звернутися по відгуки до своєї команди, щоб відточити свої навички.

Діючи таким чином, незабаром ви будете робити це швидко, тобто, навіть перебуваючи у стресі, ви зможете щиро підбирати слова, і це допоможе вам взяти ситуацію у свої руки відповідно до ваших найкращих намірів. Це не ідеальна стратегія чи рішення, а цінний інструмент, який можна включити до інструментарію батьків чи опікунів, особливо по мірі того, як ви переходите від навички до майстерності.

Автори: Адель Лафранс та Елізабет Істон

Переклад: Ольга Сушко, b-center.org

Більше інформації (на англ): https://www.mentalhealthfoundations.ca/ed-parent-webinar

Оригінал: https://www.feast-ed.org/emotion-coaching-for-meal…/