Калькулятори калорій для смартфонів та розлади харчової поведінки (РХП)

За останні роки з’явилися різні програми для смартфонів, які орієнтовані на дотримання дієт. Загальне призначення таких телефонних програм — допомогти людям вести здоровий спосіб життя. У цих телефонних додатках передбачені різні панелі інструментів, які допомагають людям визначити свої цілі, скласти плани щодо їх досягнення та відслідковувати прогрес у їхньому досягненні – комплекс можливостей, який називається саморегуляцією (Anderson et al., 2007). Дизайн програми був заснований на дослідженні, яке виявило, що особисті якості, що необхідні для планування цілей, можуть сприяти зміні поведінки (Anderson et al., 2007, Franco et al., 2016). Наприклад, людина, яка бажає збільшити щоденне споживання овочів, може скласти список покупок, заздалегідь запланувати час походу в магазин і те, коли буде споживати вищезгадані овочі, і згодом відстежуватиме свій прогрес. Програми також пропонують своїм користувачам керівництво, щоб «не збитися зі шляху», і в ньому є повідомлення та позитивне підкріплення для ведення журналів.

Такі програми для смартфонів можуть допомогти людям у досягненні конкретних цілей, пов’язаних зі здоров’ям, але вони також можуть викликати, підтримувати або посилювати симптоми РХП (Miller, 2015). Загалом дієта вважається потенційним фактором ризику розвитку РХП (Stice, Marti, & Durant, 2011). Наприклад, у статті, присвяченій дослідженню патологічної дієти, було висловлено припущення, що у 35% «типових людей, що сидять на дієті» розвинулися РХП, а у 15% цих людей далі розвивалися симптоми і відповідали частковим або повним критеріям РХП. (Shisslak & Estes, 1995). Щодо використання саме смарт-додатка, то 26,1% учасників одного дослідження описували, що додатки для фітнесу/вправ/схуднення ще більше зміцнюють порушення харчової поведінки та харчових звичок (Tan, Kuek, Goh, Lee, & Kwok, 2016). Це викликає занепокоєння, відколи використання смартфонів стало невід’ємною частиною сучасного суспільства. В іншому дослідженні, присвяченому впливу додатків для підрахунку калорій на студентів коледжів, Сімпсон та Маццео (2017) виявили, що ті, хто регулярно підраховував калорії у додатку для смартфонів, також були схильні до РХП.

Дослідники припустили, що контроль за споживанням калорій за допомогою такого пристрою, як додаток, може дійсно активізувати ригідність, пов’язану з підрахунком калорій. Це означає, що таке «негнучке» мислення лише посилюється, оскільки людина з цією рисою продовжує підраховувати свої калорії.

Як додатки контролю за станом здоров’я впливають на людей з діагностованими РХП?

Оскільки програми контролю за станом здоров’я стають все більш популярними серед користувачів смартфонів, дослідники почали міркувати про те, як ці програми можуть вплинути на людей з діагностованими РХП. У 2017 році Левінсон, Фьюелл і Брософ вирішили вивчити це, безпосередньо досліджуючи використання одного з цих популярних додатків та його вплив на людей із діагностованими РХП. У цьому додатку для смартфонів користувачі могли реєструвати свою вагу, споживання їжі та води, фізичні вправи та відстежувати будь-які зміни за допомогою наочних діаграм. Дослідники припустили, що програма буде широко використовуватися людьми з діагностованими РХП, і що також великий відсоток людей буде самостійно виявляти порушення в харчуванні, використовуючи цю програму для смартфонів. Щоб вивчити це, 105 учасників провели вимір таких показників: Діагностична шкала РХП – короткий самозвіт, який використовується для діагностики РХП; Анкета для обстеження РХП – анкета з 38 пунктів, призначена для оцінювання поведінки та поглядів, пов’язаних з РХП за останні 28 днів; і два додаткових питання про те, чи учасник використовував цей додаток для відстеження калорій і чи відчував він, що додаток сприяло їх РХП. 74,3% учасників повідомили, що використовують цю програму для підрахунку калорій. З них 73,1% визначили, що програма сприяла виникненню у них симптомів РХП. Це означає, що більшість учасників дослідження також вказали додаток для підрахунку калорій як фактор, що підтримує їхнє неправильне харчування. Більше того, Левінсон та ін. (2017) виявили, що чим простіше учаснику було повідомити, що додаток сприяв його розладу, тим вищою була ймовірність того, що у нього посилилися симптоми РХП. Це означає, що використання цієї програми може бути вирішальним фактором для певних критеріїв РХП. Цей висновок відповідає дослідженням Сімпсон і Маццео (2017), в якому вони визначили, що процес підрахунку калорій може збільшити ригідність, пов’язану з РХП.

Чи завжди шкідливі програми контролю за станом здоров’я?

Важливо відзначити, що не у всіх користувачів додатків для контролю ваги розвиваються РХП. Дослідження показало, що це не обов’язково пов’язане з додатком, а може бути пов’язане з рисами характеру користувача. Передбачається, що люди, з певними рисами характеру більш схильні до розвитку проблем з їжею. Кассін і Ренсон (2005) визначили такі якості особистості, пов’язані з РХП: обсесивно-компульсивний розлад, імпульсивність, пошук відчуттів, нарцисизм, соціотрофія, автономія та перфекціонізм. Процес записування їжі, води та фізичних вправ на смартфон може частково задовольнити певні потреби такої особи. Тим не менш, не факт, що у людини розвинеться РХП, якщо вона має певні риси характеру і використовує додаток для контролю за вагою.

Для людей з РХП, у яких на меті є одужання, були створені спеціальні програми для смартфонів, орієнтовані на лікування. Наприклад, заснований на емпіричному підході додаток Recovery Record, з акцентом на спілкування між пацієнтом та терапевтичною командою, був спеціально розроблений для людей з РХП. Використовуючи когнітивно-поведінковий підхід, додаток дозволяє пацієнтам самостійно відслідковувати та заохочувати свої досягнення, тим самим набуваючи навичок подолання труднощів. Оскільки програма відповідає вимогам HIPAA, члени терапевтичної бригади можуть спостерігати за ним здалеку. Такі програми, як Recovery Record, корисні у поєднанні з терапією (Juarascio, Manasse, Goldstein, Forman, & Butryn, 2015).

Висновки

Програми контролю за вагою стали популярними в епоху смартфонів. Вони доступні і завжди під рукою. Хоча вони можуть бути корисним джерелом підтримки у досягненні конкретних цілей, пов’язаних зі станом здоров’ям, вони також можуть бути пагубними для людей з РХП. Було проведено дослідження спеціальних додатків із «Здорового харчування», і на його підставі припустили, що подібні програми можуть сприяти виникненню у людини симптомів РХП (Levinson et al., 2017). Це важливе відкриття, оскільки лікарі та пацієнти можуть більш скептично ставитися до використання таких додатків. Це особливо важливо для тих, хто бореться з ригідністю та негнучким мисленням (Simpson & Mazzeo, 2017). Виходячи з того, що смартфони використовують все молодші діти, посилюється важливість того, щоб батьки дітей з РХП знали, якого роду підтримку отримує їх дитина від таких додатків для смартфонів. Хоча це зовсім не означає, що у людей, які використовують програми контролю ваги, з’являться або посиляться симптоми РХП. Для людей з розладами в харчуванні тепер існують програми, засновані на емпіричному підході, які використовуються як здоровіший засіб для відновлення. Таким чином, приймаючи рішення підраховувати щоденне споживання калорій, важливо враховувати наскільки такий вид програми буде корисний для вашого фізичного та психічного здоров’я, а потім уважно спостерігати протягом декількох тижнів використання програми, що ж відбувається з вашою стурбованістю щодо їжї та турботою про тіло. Будьте мудрим дослідником: залишайте те, що працює, звертайте на це увагу.

Chantal Gil, PsyD

Переклад Анни Нікітенко, B-center.org

Оригінал: https://l.facebook.com/l.php…