Очікування партнерів, порнографія та РХП: чи є зв’язок?

Жінки у західній культурі перебувають під постійним тиском нереалістичних очікувань, пов’язаних із зовнішнім виглядом: жінка має бути худою або принаймні прагнути цього. Дослідження вже давно підтвердили, що постійний тиск такого роду є фактором, який збільшує ризик захворіти на РХП.

Також відомо, що джерелами цього тиску є ЗМІ та соціальні медіа, однолітки та родичі. Нещодавнє дослідження Трейсі Тілка та Рейчел Калогеро (Tracy L. Tylka, Rachel M. Calogero) показує, що ще одним значним джерелом тиску є чоловік, з яким жінка перебуває у стосунках, якщо він дає послання про необхідність бути худою.

На прикладі вибірки з 409 жінок, Тілка та Калогеро намагалися з’ясувати, чи впливають на виразність симптомів РХП очікування партнера щодо ваги жінки. Крім цього, вони досліджували зв’язок між частотою переглядів порнографії чоловіками-партнерами на симптоми порушеної харчової поведінки.

Висновки, зроблені в дослідженні, однозначно вказують на те, що тиск партнерів пов’язаний з дієтичною поведінкою, надмірною заклопотаністю питаннями їжі/харчування, вираженим почуттям провини з приводу з’їденого, викликанням блювоти після їжі та приступоподібним переїданням.

Також виявлено зв’язок між порушеннями харчової поведінки у жінок та переглядом порнографії чоловіками. Це пов’язують із тим, що у порно жіноче тіло зображується ідеалізованим та далеким від реальності. І чоловіки, і жінки потрапляють під вплив образів на картинці, що в результаті призводить до погіршення симптоматики порушень харчової поведінки.

 

Джерела:

Keery, H., van den Berg, P., & Thompson, J. K. (2004). An evaluation of the tripartite influence model of body dissatisfaction and eating distur- bance with adolescent girls.

Tracy L. Tylka, Rachel M. Calogero (2018).

Stice, E. (2002). Risk and maintenance factors for eating pathology: A meta-analytic review.

Perceptions of male partner pressure to be thin and pornography use: Associations with eating disorder symptomatology in a community sample of adult women.