Відновлення від РХП: як справлятися з «дієтичними» розмовами

Одним з найважливіших кроків у відновленні від розладів харчової поведінки (як від нападу переїдання, так від анорексії) є припинення дієтичної поведінки і відмова від дієтичного мислення.

Часто буває не так просто відмовитися від дієт, участі в «товстих розмовах», і нездоровій харчовій поведінці. Крім того, ваші близькі люди можуть зараз не розділяти вашу позицію. Відновлення відносин з людьми після ізоляції, яку приносить РХП, є дуже важливим. Співчуття і близькість, які присутні у відносинах з близькою людиною, можуть підтримати вас у процесі відновлення від розладу харчової поведінки. У той же час, ми також знаємо, що коментарі щодо харчування, дієт, або ваги від друзів або родичів можуть зробити відновлення ще більш складним. Що ж робити, якщо ваші близькі одержимі цими питаннями?

Коментарі щодо ваги, незалежно від того, позитивні вони чи негативні, часто формують певний тиск на людей, та посилюють симптоми РХП. При цьому такі коментарі не обов’язково мають бути спрямовані на вас особисто, щоб зіпсувати вам настрій. Коли сусід, друг чи родич говорить про те, яким «товстим» він почувається, або яку гарну дієту він спробував, це може актуалізувати ваші переживання. Ви можете думати про те, чи не відчувають люди такого ж щодо вашої ваги, форми тіла або того, як ви зараз їсте. Все, що призводить до підрахунку поживних властивостей їжі та калорій або контролю ваги, може ускладнити спілкування з іншими людьми.

Корисні стратегії.

Коли ви помічаєте, що спілкуєтеся з людиною, чиї коментарі роблять вас вразливим, у вас є три базові варіанти вирішення цієї проблеми: 1) вийти з цієї ситуації (зупинити спілкування), 2) внутрішньо відокремитися від цих коментарів, і 3) сказати про свої потреби.

Вихід з ситуації:

Часто найкращим вирішенням проблеми є не проводити час із людьми, спілкування з якими несе багато тригерів для розладу харчової поведінки. Наприклад, якщо у вас є подруга, яка у негативному світлі коментує своє тіло, краще уникнути ситуацій, у яких ці коментарі можуть з’являтися, наприклад, спільного шопінгу. Якщо колеги або родичі обмежують себе в їжі або сильно переїдають, і це робить вас вразливим, виберіть спільну прогулянку замість спільної трапези. Ця стратегія працює найкраще у випадку, якщо спілкування з цією людиною відбувається не часто, і ви можете це контролювати. Це зовсім не означає, що вам потрібно їсти на самоті. Спробуйте робити це у компанії людей, у яких відносини з їжею виглядають здоровими та позитивними. Ця стратегія також стосується обмеження соціальних медіа або зовсім відмови від деяких із них.

Дослідження показують, що захопленість соціальними мережами призводить до ідеалізації надмірно худого тіла, незадоволенню своїм тілом, та посиленню симптомів РХП.

Відокремлення:

Ця стратегія передбачає можливість «відключитися» від певної інформації в ситуації, коли ви не можете її уникнути. Ви можете використовувати стратегію когнітивної реструктуризації з когнітивно-поведінкової терапії. Наприклад, якщо хтось каже, що він так набрав за вихідні, ви можете помітити у себе думку «а чи не засуджує він моє тіло теж». Ви можете спитати себе, чи відповідає ця думка реальності? Також можна користуватися стратегіями практик усвідомленості у тому, щоб переключити увагу з негативної частини комунікації на більш позитивні аспекти ситуації. Наприклад, коли хтось коментує порцію іншої людини, переключіть вашу увагу на тілесні відчуття, або зауважте смак вашої їжі. Ця стратегія гарно працює у тих ситуаціях, яких ви зараз не можете уникнути.

Прохання:

Якщо дійсно близька вам людина сидить на дієті або засуджує своє тіло, ймовірно вам доведеться прямо обговорити з нею цю проблему. Для цього можна запозичувати навичку діалектико-поведінкової терапії, ДБТ, «DEAR MAN». Це акронім, який забезпечує інструкцією до того, як ефективно сказати про свої потреби та попросити іншого про щось. Для початку, опишіть факти, наприклад, «Я помічаю, що ти часто коментуєш своє тіло в негативному світлі» або «Коли ми їмо разом, ти часом коментуєш, скільки в цій їжі калорій». Потім висловіть свої почуття у зв’язку із цією ситуацією. «Коли ти так говориш, навіть якщо це не стосується мене, це викликає у мене багато негативних почуттів до мого тіла. Я дуже багато зусиль докладаю, щоб подолати ці почуття». Опишіть своє прохання: » Давай укладемо угоду про те, щоб не втягувати один одного в «товсті розмови» або «Я б не хотіла говорити про калорії, коли ми їмо». Підкріпіть своє прохання позитивним ефектом, який з’явиться в результаті: «Мені здається, у нас обох настрій буде значно кращим, і ми зможемо отримувати задоволення від спілкування, якщо залишатимемося в позитивному ставленні до тіла».

Незважаючи на те, що спрямовувати відносини у бажане русло під час відновлення від РХП може бути дуже непросто, ви можете думати про це як про можливість створювати здорові довготривалі зв’язки, які будуть вас підтримувати.

Джерело:

https://www.mirror-mirror.org/dieting-family-friends.htm

Переклад: Ольга Сушко, B-center