Про доказові методи психотерапії, які ми використовуємо у нашому центрі

Для лікування РХП у дорослих ми використовуємо індивідуальні підходи:

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

Це сучасний, проблемно-орієнтований вид психотерапії. Відмінними рисами цього підходу є цілеспрямована робота з некорисними паттернами мислення та поведінки, які ми набуваємо в дитинстві та пізнішому віці, і які здаються нам звичними. КПТ-терапія зосереджена на підборі ефективних технік, заснованих на комплексному науковому розумінні психічного здоров’я. При цьому процес роботи максимально прозорий: зрозумілий і колаборативний — терапевт і клієнт стають однією командою, для досягнення важливих для клієнта цілей.

Одночасно лікування з використанням КПТ може бути досить енергоємним: підхід передбачає включеність клієнта під час сесії, наполегливість та виконання запланованих активностей між сесіями. Але саме ці особливості роблять КПТ-терапію ефективною для психічних розладів широкого спектра.

За результатами досліджень, КПТ — один з найефективніших методів лікування розладів харчової поведінки.

Терапія прийняття та відповідальності (ACT)

Це поведінкова терапія, що відноситься до третьої хвилі поведінкової терапії. Метою терапії є розвиток психологічної гнучкості для створення такого життя, яке хочеться жити. Через уміння приймати свої думки і почуття та рух до поведінки, яка найбільше відповідає життєвим цілям та цінностям. За нашу життєву гнучкість, з погляду АСТ, відповідають 6 базових процесів, які розглядаються в рамках терапії (я як контекст, розділення, прийняття, контакт із теперішнім моментом, цінності та цілеспрямовані дії). ACT навчає клієнтів та терапевтів справлятися замість уникнення та зависання в одній життєвій точці.

Дослідження показують, що АСТ ефективна для широкого кола клієнтів та клінічних станів, таких як хронічний біль, депресія, тривога, ОКР, незадоволеність образом тіла та РХП.

Для лікування РХП у підлітків ми використовуємо терапію, засновану на сім’ї FBT (Family based therapy)

FBT (Family based therapy)

Це метод психотерапії, заснований на сім’ї, розроблений у клініці Модслі (Лондон) та призначений для лікування нервової анорексії у дітей та підлітків.

FBT (сімейна терапія Модслі) показує велику ефективність у порівнянні з індивідуальною роботою та є першочерговим методом для дітей та підлітків до 19 років, спрямований на нормалізацію харчування та проблемної поведінки.

Цей вид психотерапії зміцнює батьківські навички, необхідні для того, щоб дитина набрала вагу, дозволяє мінімізувати можливість госпіталізації та збільшити шанси повернення дитини до нормального розвитку та життя. Крім того, у процесі терапії сім’я об’єднується проти хвороби, вчиться помічати механізми, які можуть призвести до рецидиву та швидко реагувати на них.

Метод FBT має чітку структуру та складається з 3 етапів:

  • 1 етап – відновлення ваги до норми (з урахуванням індивідуального графіка зміни зросту та ваги дитини);
  • на 2 етапі дитина вчиться знову самостійно дбати про своє харчування, розуміючи та долаючи РХП,
  • на 3 етапі увага зосереджується на допомозі підлітку у вирішенні інших труднощів, характерних для його віку, що дозволить йому нормально розвиватися та функціонувати без РХП.

Проведені клінічні дослідження щодо вивчення ефективності амбулаторного лікування нервової анорексії показують наступне: дві третини пацієнтів із підлітковою анорексією одужують наприкінці FBT, і 75-90% повністю відновлюють вагу та покращують свій психологічний стан протягом п’яти років після завершення лікування.

Згідно з дослідженнями, для більшості молодих пацієнтів з НА необхідний курс лікування тривалістю 6-12 місяців, і близько 80% пацієнтів відновлюють вагу з початком або поновленням менструацій наприкінці лікування.